AVKIF Yeni Resmi Web Sayfası www.kinoloji.org.tr
Pedigre Şecere Sorgula ACW-AVKIF
Avkif Anlaşmalı Üniversiteler
ÜRETİCİ İSİMLERİ – KENNEL NAMES
kangal-tes

k2

TÜRK ÇOBAN KÖPEĞİ

KANGAL

Genel Özellikleri

Türkiye’nin en çok tanınan sürü koruma köpeklerinden birisidir. Kurt peşinde onlarca kilometre gidip onu uzaklaştırması ve etkisiz hale getirmesi onun için önemli bir başarıdır. Kurtlara karşı verdikleri mücadele Dünya çapında bilinmektedir ve bu sebeple sürü korumada sıklıkla tercih edilir. Özellikle geceleri uyanıklığı ve tetikte oluşuyla sürüyü yırtıcı hayvanlara karşı güvence altında tutabilecek zekâ, cesaret ve güce sahiptir. Türkiye Sivas ili Kangal ilçesi başta olmak üzere çevre illerde, Orta Anadolu’nun kuzeyinden Marmara bölgesine kadar olan platolarda çalışır ve varlığını sürdürür. Dünyanın birçok ülkesinde çocuklara karşı yumuşak mizacı ve yüksek toleransı ile alan koruma özelliğinden dolayı aile köpeği olarak da beslenmektedir. Özgür ruhlu bir köpek olduğu için bağlı kalmaya, insan emir komuta altında çalışmaya değil arazide inisiyatif kullanarak çalışmaya müsaittir.

TURKISH SHEPHERD DOG

KANGAL

General Features:

Kangal is known to be one of the most well-known, livestock guardian dogs in Turkey. A Kangal can chase a wolf for miles in order to repel attack and neutralize it, which is a distinguishing characteristic of Kangals, known worldwide and make them to be prefered for livestock protection. Kangals are vigilant, always alert and they possess high levels of intelligence, courage and power to secure the herd of livestock against predators. Kangals mainly come from the sub-province Kangal, located in the city of Sivas, Turkey; mainly found in the plateaus, some are also located in the northern part of Central Anatolia to Marmara region. In addition, Kangals are adopted as family dogs in many countries around the world due to their kind, tolerant attitudes towards children and their territorial nature. Kangals are intuitive and are suitable for working all day in the fields. They are not to be kept on a chain or work under command of humans since they’re free spirited dogs.

Fiziksel Özellikler: Gözler çekik ve kemerleri belirgindir. Göz bal renginden siyah rengine kadar görülür. Burun ucu siyahtır. Yüz karşıdan bakıldığında karedir ve göz kemerlerinden burun ucuna doğru incelir. Hafif belirgin stop vardır. Sarmal kuyruk yapısı sık görülür. Post vücuda sıkı bağlıdır. Tüy uzunluğu mevsime bağlı olarak değişir ve çift katmanlı post yapısına sahiptir. Açık krem renginden koyu çelik grisine kadar olan tonlarda olur ancak çapar, kızıl ve siyah tonları da görülmüştür. Yanaklar, üst dudak alt dudağı örtecek kadar sarkar. Genellikle göz sürmesi, yay şeklinde kaş üstü çizgisi, canlı ve asil bir ifadesi vardır. Boyun ufuk çizgisine kırk beş derecelik bir açıyla çıkar.

Physical Characteristics:

Eyes are slanted and have distintive eye-sockets. Eye color ranges from amber (honey-coloured) to black. Tip of the nose is black. Face is looked square shaped when viewed from front and it gets thinner towards tip of the nose. The stop on the face is slightly apparent. The spiral tail is common. The coat is attached to body firmly and has bilayer structure. The hair length changes depending the seasons. The hair color varies from light cream to dark steel-gray; besides, brindle, red and black color tones could be seen as well. The cheeks dangle down till the upper lip covers the lower lip. Kangals usually have kohl eyes and arc-shaped line on eye brows that give them a vivid and royal look. The posture of neck and skyline intersects with 45 degree angle.

Boyutları: Ergin erkeklerde omuz yüksekliği 70-80 cm arası, ağırlık 55-65 kg civarındadır. Omuz yüksekliği 85 cm ve ağırlığı 75 kg olanları da görülmüştür. Ergin dişilerde omuz yüksekliği 65-75 cm, ağırlık 50-60 kg civarındadır. 80 cm ve 65 kg olanları da görülmüştür.

Size:

Shoulder length for adult males are between 78-80 cm and weight are 55-65 kg. Shoulder length of 85 cm and weight of 75 kg are also seen. As for adult females, the shoulder length are between 65-75 cm and weight are 50 -60 kg. The shoulder length of 80 cm and weight of 65 kg are also seen for females.

kangal-tes

………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………….

a1

TÜRK ÇOBAN KÖPEĞİ

AKBAŞ

Genel Özellikleri

Türkiye’nin en çok tanınan sürü koruma köpeklerinden biridir. Kurtlara karşı başarılı mücadeleleri ile bilinirler. Sürüye son derece bağlı ve sıkletinde dünyanın en güçlü ve hızlı sürü koruma köpeğidir. Dünya’nın çeşitli ülkelerinde sürü ve alan koruma, aile köpeği olarak çalışma alanı bulmuştur. Dikkati ve bekçilik yeteneğinin gelişmişliği ile bilinir. Sahibine, sürüye ve mekanına son derece bağlı, yapmaya karar verdiği işte son derece zeki ve kararlıdır.

TURKISH SHEPHERD DOG

AKBAS

General Features:

Akbaş is known to be one of the most well-known, livestock guardian dogs in Turkey. Akbaşs are well-known with their victorious battle against wolves. They are deeply loyal to the herd, territory and their owner. Akbaşs are considered the most powerful and fast livestock guardian dogs among their weight category. They are utilized as livestock guardian and field security dogs in many countries around the world; moreover, they are adopted as family dogs. Akbaşs are well known with high levels of watchful and guarding characteristics. Also, they are very strong-minded and highly intelligent when decision making.

Fiziksel Özellikler: Hafif gövde yapısı, ince ve kaslı fiziği ile ayak ve kemik yapısı hızlı koşmaya uygundur. Kurt tipi kafa yapısı, çekik gözleri ve sarmal kuyruk yapısı ile diğer köpeklerden ayırmak kolayca mümkündür. Hafif belirgin stop vardır. Boyun ufuk çizgisine kırk beş derecelik bir açıyla çıkar. Göz rengi bal renginden siyah ve kahverengine kadar olabilir. Alt tahliye dudağını sarkıtmaz siyah ya da kahverengi tonlarında görülür. Burun sıklıkla koyu renkli pigmentasyona sahip olmakla beraber açık renkli buruna sahip varyeteler de görülür. Kuyruğu rahat halde, arka bacak dirseği seviyesindedir. Adı gibi rengi de her zaman beyaz olmalıdır. Post vücuda sıkıca bağlıdır.

Physical Characteristics:

An Akbaş has lightweight anatomy with slim and muscular body having well-built bone and feet structure, which allow the Akbaş to run fast. Akbaşs are differentiated from other cannines with their wolf-shaped skull, slanted eyes and spiral shaped tail. The stop on their face is slightly apparent. Their posture of neck and skyline intersects with 45 degree angle. Eye color ranges from amber (honey-coloured) to black and brown. The lip color can be black or brown and the lower discharge lip does not dangle down. The nose has mostly dark pigmentation. However, there are varieties with light colors as well. The tail lenghthens till the hindleg knee joint when it is relaxed. The coat attaches to body firmly. An Akbaş must have white hair color like its name, “Ak”.

Boyutları: Ergin erkeklerde omuz yüksekliği 65-75 cm arası, ağırlık 48-55 kg civarındadır. Omuz yüksekliği 84 cm ve ağırlığı 68kg olanları da görülmüştür. Ergin dişilerde omuz yüksekliği 60-73 cm, ağırlık 45-55 kg civarındadır. 82 cm ve 65 kg olanları da görülmüştür.

Size:

Shoulder length for adult males are between 65-75 cm and weight are 48-55 kg. Shoulder length of 84 cm and weight of 68 kg are also seen. As for adult females, the shoulder length are between 60-73 cm and weight are 45-55 kg. The shoulder length of 82 cm and weight of 65 kg are also seen for females.

akbas-tes

………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………….

M3352M-1009

TÜRK ÇOBAN KÖPEĞİ

BOZ

Genel Özellikleri

Türkiye’nin en eski sürü koruma köpeklerinden birisidir. Aynı zamanda Davar köpeği. Guregh ve Yörük köpeği olarak da bilinir. Güney Anadolu’da Toros dağları ve civarında yetiştirilirler. Asıl görevi küçük ve büyük baş hayvanları hem barınaklarında, hem de yaylımda korumaktır. Türkiye’de gerek sürü koruma, gerekse alan koruma köpeği olarak kullanılıp beslenmektedir. 21. yy. başlarından itibaren tüm Dünya’da sürü koruma köpeği olarak görev yapmaktadır. Sürü koruma köpeği olarak ağır sıklette dünyanın en başarılı köpeklerinden birisidir. Aile ve çocuklarla son derece uyumlu, zeki ve çiftlik hayvanlarına karşı son derece bağlı, sabırlı ve toleransı yüksektir.

TURKISH SHEPHERD DOG

BOZ

General Features:

Boz is not only one of the oldest livestock guardian dogs in Turkey, but also cattle dogs. It is also known as Guregh and Yörük dog. Bozs are breeded in Toros Mountains and its surroundings in Southern Anatolia. Their main duty is to protect and secure the livestock at their barns as well as grazing on the land. In Turkey, Bozs are breeded and utilized for both livestock guardian and field security dogs. They have been performing duties all over the world as livestock guardian since the beginning of 21st Century. Bozs are one of the most successful livestock guardian canines in heavyweight category around the world. They are very intelligent and they are very tolerant and kind towards children. Likewise, Bozs are deeply adhered to the herd and very patient and highly tolarent to them.

Fiziksel Özellikler: İri cüsseli ve son derece hızlı, kalın kemikli atletik bir köpektir. Vücut yapısı dikdörtgene yakın karedir. Yüzün göz kemerinden burun ucuna doğru aynı kalınlıkta inmesi ve burun ucunun düz olması yan profilden bakıldığında tipik satır görünümünü verir. Bu kafa yapısı onların diğer çoban köpeklerinden kolayca ayrılmasını sağlar. Hafif belirgin stop vardır. Çift katmanlı post yapısı vardır. Tüy uzunluğu mevsime bağlı olarak değişmektedir. Post vücuda yapışıktır. Kuyruğunu sırtına doğru yarım ay şeklinde ya da tek tur kıvırmaktadır. Boyun ufuk çizgisine kırk beş altmış derece bir açıyla çıkar. Göz rengi açık eladan siyah renge kadar olan renklerde olabilir. Üst dudaklar alt dudakların altına inebilir ve tahliye dudakları sarkabilir.

Physical Characteristics:

Boz is a bulky, high-speed and thick-boned athletic canine. Its body structure looks like a square close to a rectangle. A Boz’s face lengthens from the eye sockets to the tip of nose with same thickness and the tip of its nose is flat, which looks like the shape of a cleaver when given look in profile view. Their skull structure differentiates a Boz from other shepherd canines. Its stop is slightly apparent. The coat is attached to body firmly and has bilayer structure. The hair length changes depending the seasons. Bozs curles up their tails towards back once or like a crescent. The posture of neck and skyline intersects with 45 to 60 degree angle. The eye color ranges from light hazel to black. The upper lip could dangle down below to the lower lip and the lower lip, discharge lip, could dangle down too.

Boyutları: Ergin erkeklerde omuz yüksekliği 75-85 cm arası, ağırlık 60-80 kg civarındadır. Omuz yüksekliği 90 cm ve ağırlığı 100kg olanları da görülmüştür. Ergin dişilerde omuz yüksekliği 70-80 cm, ağırlık 50-65 kg civarındadır. 85 cm ve 70 kg olanları da görülmüştür.

Size:

Shoulder length for adult males are between 75-85 cm and weight are 60-80 kg. Shoulder length of 90 cm and weight of 100 kg are also seen. As for adult females, the shoulder length are between 70-80 cm and weight are 50-65 kg. The shoulder length of 85 cm and weight of 70 kg are also seen for females.

boz-tes

………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………….

                                                                          ka9

TÜRK  KARADENİZ ÇOBAN KÖPEĞİ

Genel Özellikleri

Karadeniz bölgesinin yaylalarında gizli kalmış Türkiye’ye özgü bir değerdir ve sürü koruma köpeği olarak yetiştirilmektedir. Kurt ve ayı gibi büyük cüsseli yırtıcı hayvanlara karşı verdikleri mücadelenin yanı sıra iklim şartlarına olan yüksek adaptasyon gücü nedeniyle bölgedeki hayvan yetiştiricilerinin tercih sebebi olmuştur. Özellikle yüksek rakımlı yaylalarda yoğun yağışın olduğu yerlerde tercih edilen mükemmel bir görev köpeğidir. Ağır sıklet sürü koruma köpekleri arasında sürüye bağlılığı gücü ve hızı ile bilinir. Karadeniz yaylalarında çok ücra yerlerde az sayıda bulunmaktadır.

TURKISH 

KARADENİZ SHEPHERD DOG

General Features:

An indigenous value to Turkey, Karadeniz Shepherd Dogs are breeded as livestock guardian dogs. They have remained hidden on the highlands of Blacksea Region. They are prefered as livestock guardian canines by the livestock breeders on the region because of their determined battle against predators including bearr and wolves. Karadeniz Shepherd Dogs are great adaptation of the region’s harsh climate conditions. Karadeniz Shepherd Dogs are perfect working dogs suitable for being used especially in high altitude places with intense rain. They are known for their power, speed and loyal characteristics to the herd among heavyweight category of livestock guardian dogs. Karadeniz Shepherd Dogs are found in low numbers in far outplaces of Blacksea highlands.

Fiziksel Özellikler: Kafa üstü ovaldir ve belirgin stoplu yapıya sahiptir. Boyun ufuk çizgisine kırk beş altmış derece bir açıyla çıkar. Gözleri çekiktir ve koyu renklidir. Yüz göz kemerlerinden buruna doğru incelir. Üst dudak alt dudağı örtecek şekildedir. Tahliye dudağı sarkmaz. Burun ucu siyahtır. Yağışlı iklim şartlarından koruyan uzun ve kalın tüy yapısı ile diğer ırklardan ayırmak kolayca mümkündür. Gri kırçıl, kahverengi kırçıl ve çapar renklerinde görülür. Post gövdeye sıkıca bağlıdır. Sarmal kuyruk yapısına sahiptir.

Physical Characteristics:

Karadeniz Shepherd Dogs have apparent stop on their face and the top of their head is oval. The posture of their neck and skyline intersects with 45 to 60 degree angle. They have slanted eyes with dark color. Their face gets thinner from the eye sockets to the tip of nose. The upper lip is formed to cover the lower lip. The lower lip, the discharge lip, does not dangle down. The color of the nose tip is black. Karadeniz Shepherd Dogs are easily differentiated from other canines with their long and thick hair structure that protects them from rainy climate conditions. Their hair color could be gray grizzled, brown grizzled or brindle and their coat is attached to body tightly. Also, their tail has spiral shaped.

Boyutları: Ergin erkeklerde omuz yüksekliği 70-85 cm arası, ağırlık 55-70 kg civarındadır. Omuz yüksekliği 87 cm ve ağırlığı 75kg olanları da görülmüştür. Ergin dişilerde omuz yüksekliği 65-75 cm, ağırlık 50-60 kg civarındadır. 80 cm ve 65 kg olanları da görülmüştür.

Size:

Shoulder length for adult males are between 70-85 cm and weight are 55-70 kg. Shoulder length of 87 cm and weight of 75 kg are also seen. As for adult females, the shoulder length are between 65-75 cm and weight are 50-60 kg. The shoulder length of 80 cm and weight of 65 kg are also seen for females.

karadeniz-tes

………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………….

m4

TÜRK ÇOBAN KÖPEĞİ

MALAKLI

Genel Özellikleri

Türkiye’nin Dünya genelinde tanınan sürü ve alan koruma köpeklerinden biridir. Başta Aksaray ve çevre illerde üretilip yetiştirilmektedir. Cüssesi, gücü, iri kafa yapıları ve sert mizaçları ile çevik bir molosser varyetesidir. Sahibine ve beraber yaşadığı kişilere karşı son derece bağlı, yabancılara karşı şüpheci ve agresiftir.

TURKISH SHEPHERD DOG

MALAKLI

General Features:

Known world-wide, Malaklı is one of the livestock guardian and field security dogs of Turkey. It is mainly breeded in the city of Aksaray and surrounding provinces. It is a nimble molosser breed with its large body, great strength, huge head and po-faced. Malaklı is deeply connected to its owner and its communtiy; on the contrary, it is skeptical and agressive towards strangers.

Fiziksel Özellikler: Boyun ufuk çizgisine altmış derece bir açıyla çıkar. Kulak arası geniştir. Yuvarlak yapılı gözleri birbirine yakındır. Çok belirgin bir stop vardır. Göz kemerleri dikkat çekmez. Yüz göz kemerlerinden buruna doğru düz gider ve kafatasına oranla belirgin şekilde kısa ve küttür. Burun ucu siyahtır. Ton rengi genellikle ala, boz ve çapar renklerinde görülür. Üst dudaklar alt dudakları kapatır ve aşağı doğru sallanır. Tahliye dudağı sarkıktır. Gerdan sarkıktır ve katlanır. Post vücuda sıkı sıkıya bağlı değildir.

Physical Characteristics:

The posture of Malaklı’s neck and skyline intersects with 60 degree angle. The gap between ears is broad. The eyes are rounded and close to eachother. There is a very distinct stop on the face. The eye sockets are not remarkable. The face lengthens from the eye sockets to the tip of nose straightly and it is noticeably short and flat in proportion to the skull. The tip of Malaklı’s nose is black. The hair color is in general pinto, grizzly and brindle. The upper lip covers the lower lip and dangles downwards. The discharge lip, lower lip is saggy. Additionally, the throat is saggy and pliant. The coat is not attached to body tightly.

Boyutları: Ergin erkeklerde omuz yüksekliği 75-85 cm arası, ağırlık 65-85 kg civarındadır. Omuz yüksekliği 97 cm ve ağırlığı 100kg olanları da görülmüştür. Ergin dişilerde omuz yüksekliği 70-80 cm, ağırlık 60-70 kg civarındadır. 87 cm ve 80 kg olanları da görülmüştür.

Size:

Shoulder length for adult males are between 75-85 cm and weight are 65-85 kg. Shoulder length of 97 cm and weight of 100 kg are also seen. As for adult females, the shoulder length are between 70-80 cm and weight are 60-70 kg. The shoulder length of 87 cm and weight of 80 kg are also seen for females.

malakli-tes

ALIANZ TURKEY – AVKIF  Türkiye Yerli Köpek Irkları Tescil Çalışmaları Komisyonu

TÜRK ÇOBAN KÖPEKLERİ ( Akbaş,Kangal,Malaklı, Boz,Karadeniz ) A.B. Avrupa Birliği, Alianz Vakfı, ACW. Alianz Canine Worldwide Ülkeleri, AVKIF. Uluslararası Avrasya Köpek Irkları Federasyonu Tarafından tescil edildi..

Akbaş Çoban Köpeği
Kangal Çoban Köpeği
Malaklı Çoban Köpeği
Boz Çoban Köpeği 
Karadeniz Çoban Köpeği

 

avkif-logo-kareACW - AFIC - AVKIF

Çeviri


ÜRETİCİ İSİMLERİ – KENNEL NAMES
Designed By YESSER